تبلیغات
وبلاگ رسمی شركت پویا فرش تبریز - سردرود پایتخت تابلوفرش جهان
رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان‌شرقی:
هنر بافت تابلو فرش سردرود ثبت ملی می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان‌شرقی گفت: پرونده هنر بافت تابلو فرش شهر سردرود برای ثبت در فهرست آثار معنوی کشورمان در مرحله تکمیل و آماده‌سازی قرار دارد.

خبرگزاری فارس: هنر بافت تابلو فرش سردرود ثبت ملی می‌شود

 به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، تراب محمدی افزود: سردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات این هنر، سال‌هاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته می‌شود.

وی تصریح کرد: تابلو فرش‌های دستباف سردرود به دلیل وفور طیف رنگ و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح جهانی برخوردار است.

محمدی با بیان اینکه این تابلو فرش‌ها اغلب در قالب پرتره بافته می‌شوند، گفت: نقش‌های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن دیگر طرح‌های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش‌ها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است.

رئیس شورای فنی صنایع دستی استان یادآور شد: هنر بافت تابلو فرش در شهرستان سردرود قدمت 70 ساله دارد به طوریکه 50 درصد از مردم این شهرستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می‌کنند.

محمدی با بیان اینکه رنگرزی پشم به کار گرفته شده در بافت نیز از سوی شخص بافنده صورت می‌گیرد،‌ اظهار داشت: وفور طیف هر رنگ در این تابلوها موجب نزدیک شدن این تصاویر به واقعیت می‌شود، برای مثال، برای رنگ صورت بیش از 150 رج رنگی تولید می‌شود.

وی، در خصوص مراحل ثبت این هنر گفت: مطالبی درباره تاریخچه و شیوه تولید و نیز تصاویری از آثار خلق شده به شورای ثبت آثار ارسال‌ می‌شود که در شورا بررسی‌ شده مورد دفاع قرار می‌گیرد و پس از تصویب نیز دارای شماره ثبت می‌شود.‌

محمدی با اشاره به محبوبیت این تابلو فرش‌ها از سوی هنردوستان و علاقه‌مندان به صنعت فرش خاطرنشان کرد: تابلو فرش‌های سردرود به اغلب کشورهای دنیا به ویژه کشورهای عربی‌‍‌زبان صادر می‌شود.


برچسب ها: سردرود،

تاریخ : چهارشنبه 23 فروردین 1391 | 08:36 ب.ظ | نویسنده : روابط عمومی پویا فرش | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.